متن پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی محفوظی دامت برکاته به مناسب سالگرد شهادت آیت الله حاج شیخ مسلم قلی پور گیلانی در فاجعه منا

بسمه تعالی65982315752

“و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله (نسا -100)”

سلام و صلوات بر پیامبران بزرگ الهی، خاتِم وخاتَم آنان حضرت محمد صلی الله علیه و آله و اهل بیت اطهارش که بحق اهل الله و آل الله بودند، و درود و سپاس بر اولیاء الهی، این عالمان معالِم آسمانی و شهیدان راه خدا، که رهنمایان و ره­نمادان صراط اَقوم اویند.

در گستره گران بهاء زندگی دنیا، بر اساس حدیث نبوی گاه­گاه نفحاتی می­وزد و می­رود و فرصت فاخری فراروی انسان می­ نهد که ارج و ارز آن به بهای سعادت دارِین است.

و منا، این زمین آسمانی در عید اضحی، شاهد یکی از نفحات الهی برای بزرگ­مردانی بود که در زمان و زمینِ برگزیده خدا و در حَرم و اِحرام الهی به معراج رفتند.

نخست باید عاملان عامد یا جاهل این رخداد تلخ را تقبیح کرد که هزاران مسلمان و مومن خدایی را در برترین مکان، به بدترین شیوه، در محیط و محطّ خطر قرار دادند و با تقصیر و قصور، صدها میلیون مسلمان از ملل و ممالک مختلف دنیا را عزادار نمودند، آری! این تصویر و جغرافیای اندوه­بار مناست که اشک و اَسفِ نه هر انسان، که هر جاندار و بی­جان را در آورد و تا تاریخ هست این آه هست و این اشک گران بر گونه­ های آیندگان جاری خواهد بود.

اما در ورای رویداد­های روایت شده آن قیامت کبری، و در پس حوادث منا، خان ضیافتی عظیم برای رجالی آسمانی، گسترده گشت که نظیر و بدیل آن را یا نمی­توان یا به ندرت می­توان یافت؛ فوزی عظیم که باید آن را مقام جمع الجمع عارفان دانست.

زائرانی که نُسک عمره را پس از طواف خانه خدا به پایان رسانده و دگرباره در اِحرام مجدد حج درآمدند و با حضور در عرفه و مشعر، به مدارج عالی و الهی بار یافتند و آن گاه که در حرم، با لباس احرام و بدور از همه ذخارف دنیا، عزم رمی شیطان نمودند، درهای آسمان به روی مومنان برگزیده گشوده می­شود و با طهارت ظاهری و باطنی از گناه و همه گرد و غبار عالم ناسوت، به عالم ملکوت پر می­کشند و در جوار انبیاء، اولیاء و  شهیدان الهی جای می­گیرند، و چه خوش جایگاهی که محبوبشان با جلال و شکوه و شهد شهود و لقاء، بهشتی خاص را برای خاصّان درگاهش تمهید نموده و تقدیم می­دارد و این چشم­انداز زیبا و بی­نظیر، سرانجام و فرجام اهل هجرت و شهادت الی الله است که اجرشان نیز علی الله می­باشد؛ زیرا بر اساس نصّ آیه کریمه هجرت، پاداش مهاجرت در راه خدا، بر عهده خود خداست و این توفیق گران گوارایشان باد.

در این حادثه عظیم، حوزه علمیه قم که اینک ام ­القرای علمی جهان اسلام است و نیز خطه خطیر گیلان ثُلمه جبران­ ناپذیر را شاهد بودند و فضلاء و اندیشمندانی کم ­نظیر را از دست دادند.

در میان عالمان و فرزانگان جانباخته در منا، نام پرفروغ اندیشمند نواندیش در دانش­های دینی و نویسنده پر توفیق آیت الله حاج شیخ مسلم قلی پور گیلانی رضوان الله علیه درخشش چشم­گیر دارد، به گونه­ای که فقدان آن فاضل فرزانه، چالشی برای اهل دانش و اندیشه دینی در حوزه ­های علمیه به شمار می­ آید، بسانی که با انتشار این خبر مُولِمه، حزنی گسترده، گُستره حوزه­های علمیه، اساتید، پژوهش­گران و طلاب را فراگرفت و اندوهی گران در قلوب بهره­ وران از آثار آن شخصیت برجسته علمی نشست.

اینک در سالیاد واقعه غم­بار منا؛ هجرت و عروج شهادت­گونه آن عالم عامل را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، حوزه ­های علمیه­، مردم فرهیخته استان گیلان و به ویژه خاندان مومن، متدین و معظم آن مهاجر الی الله، بالاخص والده مکرمه، همسر محترمه و فرزندان اهل دین و دانش ایشان که با صبری آسمانی و الهی این مصیبت سنگین، سِتُرگ و طولانی را هضم نموده و از این آزمون بزرگ سرافراز بیرون آمدند، تسلیت و تبریک می­گویم و برای آن فقید سعید، از خداوند عزیز، حشر با انبیاء و شهداء را طلب می­کنم و برای بازماندگان گران ارج ایشان دوام عزت، سعادت، سلامت و توفیق را تمنا می­نمایم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

العبد عباس محفوظی

ذیحجه الحرام 1437/شهریور 1395